Daugelis žmonių yra susipažinę su žodžiu Čigongas (arba Cigūnas) ir yra girdėję, kad Čigongo praktikos yra labai naudingos. O kuo jos naudingos? Ne visuomet galite sulaukti aiškaus ir išsamaus atsakymo. Todėl šis straipsnis yra skirtas būtent šiam klausimui atsakyti.

Visų pirma pakalbėkime ką reiškia žodis „čigongas“. Išvertus iš kinų kalbos či reiškia energija, gong – darbas, todėl čigongas yra mokyklos, kryptys, metodai, kurie/ kurios dirba su energija. Energija – visaapimanti, esanti visatoje ir kiekviename žmoguje, augale, gyvūne ar tiesiog aplinkoje.

Kuo naudingos energetinės (čigongo / ciguno) praktikos?

Sveikatos išsaugojimas ir stiprinimas. Ligų prevencija

Kaip liga gali prasiskverbti į žmogų, jei jis palaiko stiprią gyvybinę energiją savo kūne?

Kinų medicinos filosofija visada tvirtino, kad saugoti sveikatą yra daug svarbiau, nei išgydyti ligą. Seniausiame rašytiniame kinų medicinos šaltinyje Huangdi Neijing sako: „Trumparegė medicina gydo ligas; tikroji medicina ligoms užkerta kelią“.

Būti sveikam yra natūralu. „Žmogus yra sveikas, kai Yin ir Yang energijos yra harmoningai pasiskirsčiusios jo kūne, energijos (či / qi) yra gausu ir ji laisvai cirkuliuoja energetiniuose kanaluose“, – sako tradicinė kinų medicina.

Darbo su energija (čigongo) praktikos leidžia išlaikyti aukščiau išvardytas sąlygas, taip išsaugant sveikatą ir tuo pačiu sustiprinant visas žmogaus organizmo sistemas.

Ligos gydymas

“Išminčiai išgydo ligą, kai ji dar nepasireiškė, pašalina sutrikimus, kai jie vis dar yra pumpuro stadijoje”.

Ši nuomonė pabrėžia ligų prevencijos svarbą. Tačiau ką daryti jei žmogus suserga?

Tradicinė kinų medicina mano, kad žmonių ligos atsiranda dėl gyvybingumo (Qi ir kraujo) stokos arba kraujotakos sutrikimo ir to pasekoje atsiradusio įvairių gyvybinių funkcijų disbalanso.

Čigongo praktikos, viena vertus, padidina Qi energijos kiekį organizme, kita vertus, valo energetinius kanalus kūne ir pasiekia pagrindinį tikslą – Yin ir Yang harmoniją, kuomet Qi energija ir kraujas cirkuliuoja laisvai.

Kai tik energijos blokai pašalinami ir atkuriama Yin-Yang pusiausvyra, liga išnyksta savaime.

Gebėjimas išsigydyti ligas yra pats puikiausias Čigongo praktikų rezultatas. Dėl nuolatinių reguliarių praktikų daugelis žmonių pasiekia svarbių teigiamų rezultatų ne tik efektyviai gydydami lėtines, bet ir sudėtingas, netgi mirtinas ligas.

Yra keletas vadinamųjų nepagydomų ligų, kurias įveikė nuolatinės Čigongo praktikos: artritas, reumatas, nemiga, astma, diabetas, opos, inkstų nepakankamumas, hipertenzija, migrena ir vėžys.

Senatvės atitolinimas, gyvenimo prailginimas

“Šimtas dvidešimt metų reiškia, kad jūs mirštate dar būdamas jaunas”.

Kiek laiko žmogus gali gyventi? Po ilgų ir nuodugnių tyrimų mokslininkai padarė išvadą, kad vidutinė normali biologinė gyvūnų, o taip pat ir žmogaus gyvenimo trukmė yra nuo penkių iki septynių jo vystymosi laikotarpių. Žmogaus vystymosi laikotarpis siekia 25 metus, todėl normali gyvenimo trukmė turėtų būti 125–175 metai.

Šimtamečių žmonių daugiausia gyveno ir gyvena Kinijoje. Tai byloja gausūs medicininiai tekstai, kuriuose minima, kad senovėje buvo žmonių, kurie gyvendavo 100, 200, 300 metų. Nepaisant primityvių tų laikų gyvenimo sąlygų, prieš vieną ar du tūkstantmečius metų, žmonės dėjo daug nuolatinių pastangų palaikyti gerą sveikatos būseną, įskaitant tokias priemones kaip Čigongas. Be abejo, šiais laikais, šimtamečių praktikuojančių žmonių netrūksta Čigongo puoselėtojų gretose.

1959 m. gerontologijos tyrimo grupė Tongji medicinos universitete Šanchajuje nustatė, kad vyresni žmonės, praktikuojantys Čigongą, daugeliu atžvilgių lenkia savo nepraktikuojančius bendraamžius. Jie pasižymi geresniu apetitu, miegu, eisena, regėjimu, klausa, dantų, odos, plaukų būkle, atmintimi, protiniais sugebėjimais ir užduočių sprendimu.

Protinių sugebėjimų ugdymas

“Pašalinkite visas pašalines mintis, įkvėpkite kosminės energijos ir išlaisvinkite protą nuo sąstingio”.

Ney Jing

Čigongo pratimams reikalinga ypatinga atsipalaidavimo būsena, kuri pasiekiama praktikų metu. Esant tokiai būsenai, smegenys pereina į ypatingą darbo režimą, kuris skiriasi nuo įprasto poilsio ar miego būsenis. Šis smegenų veiklos režimas, įskaitant aktyvų galvos smegenų žievės slopinimą, prisideda prie smegenų funkcijų reguliavimo, atstatymo ir pagerinimo.

Čigongo praktikos leidžia pašalinti smegenų nuovargį, padidinti smegenų ląstelių efektyvumą, sutelkti dėmesį ir pojūčius, pripildo kūną energijos ir suteikia įkvėpimo, pagerėja atmintis, sustiprėja protiniai gebėjimai.

Kinijoje buvo atlikti eksperimentiniai stebėjimai mokyklose ir universitetuose. 3 – 6 mėnesius praktikuojant Čigongą, nustatyti pastebimi teigiami pokyčiai studentų veikloje. Čigongo praktikų dėka, viena vertus, buvo sustiprinta fizinė, emocinė ir psichinė studento sveikata, kita vertus, padidintas energetinis potencialas, kurio poreikis protinės veiklos metu yra daug didesnis nei fizinio darbo metu.

Charakterio formavimas, psichikos lavinimas

„Mes prisipildome kosminės energijos, kad taptume teisingomis esybėmis. Mažai savimi besidominčiam asmeniui nepasiekiama kosminė energija. “

Meng Dzi

Paprastai emocinio nestabilumo (pykčio, nevilties, liūdesio, baimės) priežastis yra vidinio Qi trūkumas. Dėl to psichika silpnėja, žmogus dažnai būna sudirgęs, lengvai pasiduoda pykčio proveržiams.

Praktikuojant Čigongą, tikrasis Qi kiekis kūno viduje tampa gausesnis. Dvasia yra pamaitinama ir taip stabilizuojama žmogaus nuotaika.

Čigongo pratimų metu praktikuojantieji gali patirti beribio džiaugsmo ir darnos (ne tik fizinio, bet ir psichinio) pojūtį bei atpalaiduoti kūną ir sielą – viskas yra visiškai panardinta į laisvą, nepakartojamą būseną. Praktikuojančiojo psichinė sveikata gerėja, jis tampa ramus, atviresnis, malonesnio ir linksmesnio charakterio, o tai prisideda prie tarpasmeninių santykių harmonizavimo.

Ilgalaikis Čigongo praktikavimas gali patobulinti dvasią, atverti širdį, puoselėti valią ir suformuoti sveiką asmenybę.

Didysis mąstytojas Konfucijus rašė, kad tas, kuris turi didingą dvasią, gali išgyventi ne vieną šimtmetį.